Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdy navštívit zvěrolékaře?

25. 3. 2012
Zde několik malých rad pro tyto nenadálé události…
Jevy, jež NEJSOU důvodem k tomu, abyste hned letěli ke zvěrolékaři (čerpané z anamnéz případů z veterinární praxe):
1.       Můj pes se na mě dnes neusmíval
2.       Můj pes mě při příchodu domů nevítal dost bouřlivě
3.       Pes šel spát 5 minut po začátku Vyvolených
4.       Můj pes si dnes nelehl do postele k mým nohám
5.       Můj pes má melancholický výraz v očích
6.       Můj pes dnes nežral večeři (a to ani Stroganoff)
 
Jevy, jež mohou být důvodem k návštěvě veterináře:
1.       Můj pes změnil chování, je neklidný nebo apatický
2.       Můj pes ani dnes nežral večeři (a to ani Stroganoff)
3.       Můj pes má zvýšenou teplotu
4.       Můj pes má těžký, nepravidelný nebo zrychlený dech
5.       Můj pes má změněný tep
 
K bodu 1) Jestliže pes leží jako kus dřeva a nezajímá ho dokonce ani bouchání misky na žrádlo, je to velmi vážný příznak onemocnění. Ale i apatii je třeba posuzovat s rozvahou. Pokud jste se právě vrátili ze čtyřdenního přechodu celého hřebenu Nízkých Tater, pak je apatie vašeho psa zcela na místě…
Také neklid je nutné posuzovat v souvislostech. Jestliže za vašimi dveřmi prochází 3x denně hárající fena, pak vězte, že psa v klidu neudržíte, leda by byl na práškách. Pokud je však neklid bez příčiny a je spojený s chvěním či křečemi, pak je vážným důvodem pro urychlenou návštěvu zvěrolékaře.
K bodu 2) Též dvoudenní nechutenství spojené se zvracením či průjmy, není zcela normální. Ovšem sousedovic hárající fena umí zamilovanému psíkovi zajistit i týdenní nechtěnou dietu. Jakmile zamilovanost pomine, můžete v prvních dnech podávat vyšší krmné dávky, aby se vám váš vychrtlý pes brzy opět zakulatil. 
K bodu 3) Zvýšená teplota je hmatatelný důkaz, že s vaším psem není vše v pořádku. Ovšem posuzovat tělesnou teplotu podle toho, zda má vlhký nebo suchý, teplý nebo studený čumák, je nevhodné. A to i přesto, že je to mezi chovateli velmi oblíbené. Vězte, že pes se sklonem k norování, pokud rozryje byť jen jeden čtvereční metr vašeho květinového záhonu, bude mít nos suchý, špinavý a rozbrázděný, jako kdyby ho ničila virová psinka ve vrcholném terminálním stádiu. Navíc bude mít citlivou i zadní část těla, zvlášť když ho z květinového záhonu vyženete dobře mířeným načutnutím.
Pamatujte si, že podle nosu se teplota posuzovat nedá!
Nejvhodnější metodou je (bohužel) měření teploty teploměrem. Vzhledem k nebezpečí, které hrozí při použití rtuťových teploměrů, veterináři doporučují spíše použití teploměru digitálního. Také je striktně doporučeno měřit teplotu v konečníku, nikoliv v podpaží či tlamě! (Přestože u digitálního teploměru nehrozí otrava rtutí, vězte, že požití JAKÉHOKOLIV teploměru vždy ohrozí život vašeho psa!)
Před zasunutím teploměru do konečníku (zúženou částí) je vhodné jej natřít vazelínou, krémem na ruce, olejem, máslem či nesoleným vepřovým sádlem. Pokud jste použili sádlo solené, bylo to s maximální pravděpodobností vaše první, ale zároveň poslední měření teploty psovi.
Pokud naměříte něco mezi 38,5° – 39°C pak je vše naprosto v pořádku (pokud ji naměříte sobě, je čas zavolat duchovního).
K bodu 4) Těžký, nepravidelný a zrychlený dech spojený se sípáním, kašlem i bez něj – to všechno jsou alarmující příznaky. Pozor však, když budete na stůl chystat čerstvé jelítko či klobásku. Váš pes bude předvádět všechny uvedené příznaky s cílem zjistit, jaký osvěžovač vzduchu máte na talíři. V tomto případě si jeho dechu nevšímejte, respektive si svého psa nevšímejte vůbec. Váš pes je zdravý jako rybička.
Pes by se měl nadechnout 10-30x za minutu, jak má uvedeno v techničáku. Když je nádechů víc, může to být důsledek globálního oteplování nebo projev mírného stresu z neobvyklé situace (tchýně v domě, manželka s novým účesem, atp.). Pokud jste napočítali méně než 10 nádechů za minutu a venku panuje třeskutá zima, přesvědčte se, zda místo psa ve vaší boudě neodpočívá hibernovaný medvěd. Pokud je výsledek pozitivní, doporučujeme nebudit!
Když je však v boudě pes a naměřili jste mu méně než 10 nádechů za minutu, navštivte zvěrolékaře. Jestliže jste naměřili méně než 1 nádech za minutu, už nechoďte nikam…
K bodu 5) Měření tepu se provádí na vnitřní straně stehna, kde mezi kyčelním a kolenním kloubem vede pod povrchem kůže stehenní tepna.
Pokud se vám nedaří změřit tep, jsou jen dvě možnosti:
1.       nepodařilo se vám najít stehenní tepnu,
2.       pes nežije.
Pokud jste úspěšní, pak se snažte napočítat tato čísla: velký pes 70 – 100, střední pes 80 – 130, malý pes 90 -160. Gratulujeme, pokud se vám to povedlo. Polovina majitelů v obavách o miláčkovo zdraví totiž naměří hodnoty, kterým se ve specializované literatuře zabývající se veterinární kardiologií odborně říká hausnumera. Pokud tep vašeho psa významně vybočuje, a to směrem nahoru i dolů, pak je vhodné zajet na měření k odborníkovi.
V dalším díle se podíváme na to, který člen rodiny by měl doprovázet domácího mazlíčka do veterinární ordinace… 
Z knihy: Zvěrolékař nekouše / Pavol Fabián / www.fortunalibri.cz