Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rada - Jak na cvičák?

6. 2. 2011

Co vás čeká na cvičáku?

 • Čeká na vás horda dalších nevycválaných psů, mezi kterými se vždycky najde jeden, kterého ten váš bude zbožňovat (většinou opačného pohlaví) a taky jeden, kterého bude nenávidět (většinou stejného pohlaví). V obojím případě máte problém.
 • Budete se muset seznámit, chca nechca, s několika cizími lidmi, kteří sem přišli stejně jako vy cvičit svého psa. Pokud jsou normální, máte kliku. Pokud jsou ambiciózní nebo psychicky labilní, uvažujte o změně (termínu, hodiny, cvičáku).
 • Budete se muset vyrovnat se skutečností, že váš pes, ačkoliv doma splní vše, na co jen pomyslíte, na cvičáku neudělá ani to, co mu přikážete (o požádání na cvičáku zapomeňte, to je zde zakázané).
 • Také se připravte na to, že zjistíte, jak moc...
  ... jste nešikovní při ovládání psa na vodítku (obzvláště otočky vzad jsou príma trénink hlavy a koordinace těla)
  ... špatně intonujete (povely se dávají rázně a jasně, ve vteřině musíte umět být přísní, když pes neposlouchá a v další vteřině mazliví a přesladcí, když udělal, co měl)
  ... šííííleně pomalu reagujete („sedni“ řeknete až po dvou vteřinách co zastavíte na místě, přičemž váš pes si dál pochoduje vpřed)
  ... jste nedůslední, a proto nemáte vůbec žádnou autoritu (důslednost je nejtěžší disciplínou, musíte vždy a za každých okolností trvat na svém, přestože jste náturou demokrat).
 Základní pravidla aneb trochu vážně...
 
I.                     Výběr cvičáku
 
a)     Vyberte si takový cvičák, který je zaměřený na rozvoj schopností vašeho plemene. Např. na retrívry nebo na sportovní plemena jako jsou vlčáci. Na začátku je dobré zjistit, co ve vašem psíkovi (ale i ve vás) vězí. My začali chodit na cvičák zaměřený na lovecké dovednosti, aporty, stopování, vodu. Prostě vše, co by mělo být retrívrovi vrozené a nemělo by mu to dělat žádný problém.
b)     Vyberte si cvičák, kde je vám dobře. Nemusíte zůstat hned na prvním místě, které navštívíte. Nemá smysl chodit mezi lidi, kteří vám jsou nesympatičtí nebo na cvičák, kde se výchovné metody neslučují s vaším přesvědčením (např. zavírání pejsků, kteří necvičí, do kotců či klecí).
c)     Vyberte si cvičák, který je pro vás finančně dostupný. Ceny se mohou velmi lišit. Můžete zaplatit 70,- Kč za hodinu, ale také 350,- Kč. Průměrně se ceny pohybují kolem 150 – 200 Kč za hodinu. Pokud si to vynásobíte počtem víkendů, kdy s pejskem budete cvičit, pak je jasné, že jde o nemalý výdaj. Bývá zvykem, že např. první zkušební hodinu máte zdarma nebo zaplatíte až poté, co se odcvičí.
 
II.                   První hodina
 
a)     Přijďte včas! Což znamená ideálně 10-15 minut před samotným cvičením. Pokud tedy cvičitel řekne, že cvičení je od 13:00, pak doražte na místo ve 12:45.
Je zvykem, že pejskové se před cvičením seznamují. Musejí se očuchat, proběhnout a trochu vydovádět.
Pokud cvičíte se štěňátky, pak není problém hafíka dovést na vodítku na místo a poté jej pustit, aby se vydováděl. Pokud máte pejska většího (puberťáka nebo staršího), pak musíte nejdříve zjistit, zda si nepůjde „po krku“ s některým z jiných pejsků, a poté jej teprve můžete pustit z vodítka.
b)     Začíná se nástupem. Všichni své pejsky dají na vodítko, a seřadí se do řady. Udržujte si odstup tak 1,5 metru. Také si nestoupejte vedle pejska, se kterým si ten váš chce hrát, nebo mezi nimi naopak panují antipatie. Budete se zbytečně oba rozptylovat a zlobit. Pejsek musí umět sedět či stát u vaší levé nožky. To je standardní výchozí postoj pro všechno :-)
c)     Pak nastane chvíle pravdy. Postupně se všichni projdete před onou celou řadou pejsků a páníčků, přičemž ten váš nezbeda musí jít v klidu na vodítku u vaší levé nohy. Buďte si jisti, že se vám to napoprvé (a ještě mnohokrát a dlouho poté) nepovede. Je to normální. Je to těžký úkol, takže nezoufejte ani si nepřipadejte jako naprostý blb a psa nenazývejte jmény jako ignorant či tupec. Jeden den se to povede. Vám i jemu :-))
d)     Cvičení pak probíhá různě, podle toho, na co je zaměřeno, anebo, co si na vás cvičitel vymyslí :-) Pokud vám není při cvičení cokoliv jasné, nebo si nevíte rady, ptejte se. Nám s Abínem se moc osvědčilo, když to s ním cvičitel rovnou předvedl.
 
RADA NEJDŮLEŽITĚJŠÍ!
 
CVIČÁK JE OD TOHO, ABY VÁS TO TAM NAUČILI, NIKOLIV, ABYSTE TAM VŠECHNO UMĚLI!